Türkiye Firma Rehberi - Firmalar, Şirketler, İlanlar, Sektörler, Kobiler

Türkiye Firma Rehberi - Firmalar, Şirketler, İlanlar, Sektörler, Kobiler

Google Page Speed ve Firebug Eklentisi

Firebug ve Page Speed eklentilerni kullanabilmemiz için bilgisayarımızda Mozilla Firefox internet tarayıcısının kurulu olması gerekli. Mozilla Firefox kurduktan sonra sıra Firebug eklentisini kurmakta. Page Speed eklentisi Firebug ‘a entegre olarak çalışmaktadır. Bu yüzden önce Firebug ‘ı kurmalıyız. Son olarak Google Page Speed eklentimizi kuracağız. Şimdi bu iki eklentiyi elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım.

Firebug Nedir ?
Firebug eklentisi Firefox tarayıcı entegresi ile kolayca web sitenizi analiz edebileceğiniz ve geliştirebileceğiniz bir eklenti. Hata ayıklama , css düzeltme , javascript analizlerini görebilirsiniz.

Page Speed Eklentisi Nedir ?

Page Speed eklentisi ile web sayfalarınızı performansını ölçebilir, ölçümleriniz sonucunda sitenizi tekrar değerlendirmeye alıp optimizasyonlarınızı düzenleyebilirsiniz. Web sayfalarınızın yüklenme hızlarını ve yavaşlatıcı nedenleri görebilir gerekli değişiklikleri uygulayabilirsiniz. Page speed eklentisinin renklendirmeleri ile çok net bir şekilde sayfalarınızın bekleme süresini, DNS sorgu hızlarınızı, bağlantı hızını vs öğrenebilirsiniz. Page Speed eklentisinin ayrıntılı analizi sayesinde sitenizin nerelerde yavaşladığını görüp sayfalarınızı hızlandırmaya yönelik çalışmalar  yapabileceksiniz.

Web sitelerinin hızlı yüklenmesi SEO açısından önemli olduğundan Google tarafından geliştirilen bu eklenti bizlere yardımcı olacak. Birçok webmaster sitesinin neden yavaşladığını, nasıl hızlandıracağını araştırıp zaman kaybetmekte ve  çoğu zaman bu sorunu çözememektedir. Page Speed eklentisi Performance sekmesi altında sitemizi hangi öğelerin yavaşlattığını ve hangi sayfaların daha ağır çalıştığını öğrenebiliriz. Bu sayede bu öğeler ve sayfalar üzerinde kontrollerimizi yaparak hızlandırma çalışmalarına başlayabiliriz.

Page Speed: Recording Activity

Page Speed Activity panel ile JavaScript işleme dahil tüm tarayıcı faaliyetlerini bir zaman çizelgesinde görebilirsiniz.

Bu eklentilerin, webmasterların gözünde önemli bir yer tutacağına inanıyorum. Ayrıntılı analizleri ve kullanışlı olmalarıyla vazgeçilmezleriniz arasına girebilir.


 

Nazarweb Internet Hizmetleri

Dabakhane Mah. Eski Halep Cad.
Tuna Is Mrk. Kat:2 No:32
Merkez/Malatya

Tel: (0422) 323 0 333
Faks: (0422) 325 5 721

Web: www.tekno-sel.com
E-Posta : info@tekno-sel.com